Podziękowanie Ministra Edukacji i Nauki za udział w akcji ,,Szkoła pamięta”

Data: 21.02.2022 r., godz. 08.00    2261
Od października do połowy grudnia 2021 roku nasza szkoła włączała się w akcję Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”.
Celem tej inicjatywy było zorganizowanie działań upamiętniających naszych przodków oraz pogłębienie wiedzy o polskiej historii w 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, 200. rocznicę śmierci Jana Kozietulskiego, 191. rocznicę wybuchu powstania listopadowego, 77. rocznicę śmierci patrona szkoły - Tomasza Nocznickiego. Pragniemy w ten sposób uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, związanych z historią lokalną, ale jednocześnie powszechną.
W ramach akcji ,,Szkoła pamięta” podjęliśmy działania:
1. Wycieczki:
- patriotyczna do Mauzoleum Walki i Męczeństwa w Warszawie, niegdyś siedziba Gestapo w alei Szucha,
- piesza do lokalnego miejsca pamięci w Gołębiowie - zbiorowa mogiła powstańców styczniowych z oddziału majora Władysława Grabowskiego, poległych w bitwie stoczonej z wojskiem carskim w 1863 r.; poznanie historii tego miejsca.
2. Udział w lokalnych uroczystościach patriotycznych:
- wareckie obchody 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę,
- odsłonięcie w Ryszkach pomnika pamięci cywilnych mieszkańców zamordowanych we wrześniu 1939 roku przez niemiecki Wehrmacht we wsi Ryszki i okolicznych miejscowościach,
- obchody w kościele w Belsku Dużym i pałacu Mała Wieś zakończenia 200. rocznicy śmierci Jana Kozietulskiego, gwardzisty cesarza Napoleona a także 213. rocznicy bitwy pod Somosierrą,
- 191. rocznica wybuchu powstania listopadowego w Warce, podczas której uczniowie oddali hołd pułkownikowi Piotrowi Wysockiemu i powstańcom listopadowym.
3. Uporządkowanie bezimiennych i opuszczonych grobów na cmentarzach w Boglewicach i Wrociszewie, a także grobu patrona szkoły - Tomasza Nocznickiego na cmentarzu w Lipiu.
4. Przygotowanie wystawy poświęconej patronowi szkoły - Tomaszowi Nocznickiemu.
5. Spotkanie ze znawcą historii Mazowsza - panem Remigiuszem Matyjasem, który przybliżył uczniom postać patrona szkoły.
6. Opracowanie prezentacji multimedialnych dotyczących bohaterów historii lokalnej i powszechnej - Kazimierza Pułaskiego, Jana Kozietulskiego, Piotra Wysockiego, Tomasza Nocznickiego i wydarzeń z nimi związanych (do wykorzystania podczas zajęć lekcyjnych).
Odwiedzając miejsca pamięci i uczestnicząc w uroczystościach, młodzież odebrała lekcję patriotyzmu. Zewnętrznym wyrazem naszego hołdu było zapalenie zniczy na grobach bohaterskich przodków. Pamięć i szacunek dla przeszłości to wyraz naszego człowieczeństwa, świadectwo naszej tożsamości.

Autor Małgorzata Bosak
 
DYPLOM MEiN.jpg (37 KB)