Formularz wyszukiwania

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

NARODOWE CZYTANIE „QUO VADIS” W POWIECIE GRÓJECKIM

Data: 08.09.2016 r., godz. 14.30    3741
W sobotę 3 września na terenie Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Grójcu odbyło się Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza – akcja pod patronatem Pary Prezydenckiej.
W sobotę 3 września na terenie Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Grójcu odbyło się Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza – akcja pod patronatem Pary Prezydenckiej. Była to już piąta edycja ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo. Powiat Grójecki włączył się w uczestnictwo po raz pierwszy. „Quo vadis” to najpopularniejsze dzieło Henryka Sienkiewicza, ale też jedna z najbardziej znanych na świecie polskich powieści. Specjalnie na tegoroczną edycję Narodowego Czytania krytyk literacki, literaturoznawca i eseista Tomasz Burek przygotował adaptację powieści, która umożliwiła przeczytanie "Quo vadis" w ciągu jednego dnia lub wybranie konkretnych rozdziałów, które mogły być czytane niezależnie od pozostałych. Narodowe Czytanie po raz pierwszy odbyło się w 2012 r. Czytano wówczas „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, a w następnych latach dzieła Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza i Bolesława Prusa. Tegoroczna edycja nawiązała do ustanowionego przez Sejm i Senat RP Roku Henryka Sienkiewicza - w 2016 r. przypada 170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci pisarza.

Grójeckie Narodowe Czytanie rozpoczęło się o godzinie 15.00. Zorganizowano je w plenerze, na placu zieleni przed budynkiem Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Grójcu. Wydarzenie prowadził Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Grójcu – Zbigniew Krawczak. Narodowe czytanie w powiecie grójeckim to czytanie w przestrzeni publicznej, to spotkanie międzypokoleniowe, bo zarówno wśród czytających jak i słuchających byli uczestnicy różni wiekiem. Liczną widownie stanowili uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Grójcu, którzy już od godzin porannych odczytywali i odsłuchiwali fragmenty „Quo vadis”.

Czytanie rozpoczął Starosta Grójecki – Marek Ścisłowski z małżonką następnie czytali: Burmistrz Gminy i Miasta Grójec – Jacek Stolarski, reprezentanci 1 Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego w Ogrodzienicach – ppłk Paweł Płatek i st. chor. Dariusz Zatora, przedstawiciel Placówki Straży Granicznej w Lesznowoli – por. sg Mariusz Warzybok a także przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Grójcu – Agnieszka Wójcik.

Fragmenty powieści zaprezentowane na placu grójeckiego liceum to między innymi historia miłości Ligii i Winicjusza, odczytana przez Radnego Powiatu Grójeckiego – Pawła Siennickiego i jego małżonkę, Naczelnika Wydziału Edukacji i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Grójcu – Agnieszkę Bilską oraz Dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Warce – Dorotę Kreczmańską. Kolejne Fragmenty dzieła odczytywali Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Warce – Wiesława Zielonka oraz nauczyciele i uczniowie wareckich szkół. Fragment o pożarze Rzymu czytali uczniowie Zespołu Szkół w Jasieńcu, którzy kontynuowali czytanie po występie Komendanta Powiatowiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grójcu – Jacka Wichowskiego. Tego popołudnia miała miejsce prawdziwa uczta kulturalna. Podczas imprezy wystąpił chór szkolny pod batutą Pani Magdaleny Skassa, który umilił czas wszystkim zebranym. 

Po zakończeniu czytania, wszyscy zgromadzeni mieli okazję skosztować sprawdzonego smaku grochówki przygotowanej przez Żołnierzy 1 Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego w Ogrodzienicach. 

Każdy czytający dokonywał wpisu w księdze pamiątkowej szkoły natomiast każdy, kto przyniósł własną książkę „Quo vadis”, mógł zdobyć okolicznościową pieczątkę. Pieczęć została przysłana z Kancelarii Prezydenta RP. 

Występującym uczniom serdecznie gratulujemy, wszystkim czytającym, którzy przyczynili się do sukcesu wydarzenia kierujemy podziękowania i wyrazy uznania.

Karina Kamińska 
Wydział Edukacji i Zdrowia 
Starostwo Powiatowe w Grójcu