X  JUBILEUSZOWA EDYCJA KONKURSU HISTORYCZNEGO: „ŻOŁNIERZE WYKLĘCI. WALKA O PAMIĘĆ I CZEŚĆ.”

Data: 04.04.2022 r., godz. 15.00    3360
W dniu 1 kwietnia 2022 r. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. św. Franciszka z Asyżu w Nowym Mieście nad Pilicą odwiedził Senator RP Stanisław Karczewski.

Powodem jego wizyty w naszym Ośrodku był konkurs historyczny „Żołnierze wyklęci. Walka o pamięć i cześć.” Pan Senator przywiózł i wręczył nagrody za zajęcie I miejsca w konkursie, uczennicy drugiej klasy Szkoły Branżowej przy SOSW  Jolancie Klimiuk.
Celem konkursu jest upowszechnianie wiedzy historycznej o organizacji i działalności Żołnierzy Wyklętych oraz funkcjonowania struktur polskiego antykomunistycznego podziemia niepodległościowego. Zadaniem uczestników było przygotowanie prezentacji multimedialnej na temat dowolnie wybranej postaci Żołnierza Wyklętego.
Jola w konkursie przedstawiła losy młodej sanitariuszki, ale też doświadczonego żołnierza płk Lidii Lwow-Eberle. Lidka pseudonim LALA walczyła w 5. Wileńskiej Brygadzie Armii Krajowej dowodzonej przez rotmistrza Zygmunta Szendzielarza ps. ŁUPASZKA. W 1950 r. skazano ją na dożywotnie więzienie, ale po 7 latach została zwolniona z odbywania kary. Później pani Lidia aktywnie działała na rzecz Warszawy, współpracowała przy odbudowie Zamku Królewskiego, założyła Muzeum Cechu Rzemiosł Skórzanych i przez cały czas zbierała informacje o swoich współtowarzyszach walki. Po zmianach ustrojowych aktywnie działała w organizacjach kombatanckich AK. Otrzymała wiele odznaczeń  państwowych. Zmarła w wieku 101 lat. W jej pogrzebie uczestniczyli najwyżsi przedstawiciele władz Rzeczypospolitej.