Formularz wyszukiwania

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Order Orła Białego dla Mistrza Pityńskiego

Data: 25.11.2017 r., godz. 06.53    1243
W Dniu Niepodległości 11 XI, Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył wielu zasłużonych Polaków. Najwyższe odznaczenie państwowe Order Orła Białego otrzymał m.in. prof. Andrzej Pityński.
W Dniu Niepodległości 11 XI, Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył wielu zasłużonych Polaków. Najwyższe odznaczenie państwowe Order Orła Białego otrzymał m.in. prof. Andrzej Pityński, artysta rzeźbiarz, którego prace prezentowaliśmy do niedawna w Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce – instytucji kultury powiatu grójeckiego. Mistrz uczestniczył w wernisażu wystawy i obchodach 50-lecia muzeum w dniu 1 lipca. 

Podczas wręczania orderu Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że artysta przez lata swojej pracy poza granicami kraju, stał się symbolem polskiej emigracji, nieustannego dążenia do niepodległej i suwerennej Polski. 

Składamy serdeczne gratulacje Mistrzowi Andrzejowi Pityńskiemu. Jego wytrwała praca artystyczna na rzecz szerzenia wiedzy o Polsce i polskiej historii została zauważona. Andrzej Pityński jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów w Stanach Zjednoczonych, zaliczanym do światowej czołówki rzeźbiarzy, cenionym wykładowcą w Johnson Atelier – Technical Institute of Sculpture w Mercerville w New Jersey. W USA został zauważony przez wielu wybitnych twórców. Należy do elitarnego National Sculptor Society (NSS). Za swoją pracę otrzymał w przeszłości wiele nagród i wyróżnień. Choć wystawa prac Mistrza Pityńskiego w Warce pokazywała jedynie niewielki fragment jego dorobku - przybliżała społeczeństwu niezwykłą osobowość artystyczną rzeźbiarza, stanowiła również podziękowanie za Jego trud i nieustającą pamięć o Polsce. Dziś czujemy się dumni, że mogliśmy wystawić rzeźby Andrzeja Pityńskiego w Warce. Dziękujemy i gratulujemy!

Dyrektor i Zespół Muzeum im. K. Pułaskiego
Fot. za: https://twitter.com/prezydentpl/

Polecamy