Moja wielka szwedzka przygoda – uczniowie L.O. Grójec w projekcie Erasmus+ DCeS

Data: 25.05.2023 r., godz. 09.00    611
Ostatnia wizyta w ramach prowadzonego przez L.O. im. P. Skargi w Grójcu projektu Erasmus+ „Digital Competence and eSafety” miała miejsce w miejscowości Piteå w Szwecji. Ten pobyt był podsumowaniem tematów realizowanych przez ostatnie trzy lata, z których wszystkie dotyczyły bezpiecznego korzystania z Internetu. 

Było to dla nas nie tylko wspaniałe doświadczenie kulturoznawcze, ale także edukacyjne, zakończone produktem, z którego wszyscy uczestnicy z Polski, Szwecji, Grecji, Islandii, Włoch i Słowacji mogą być dumni.

Piteå to miasto liczące około 23 tysiące mieszkańców, które najbardziej zaskoczyło nas wyglądem, na pozór podobnych do siebie, domów. Czerwono-białe budynki, zaśnieżone pobocza i zapalone światła w oknach na całą noc dawały nam odczuć, że jesteśmy w Skandynawii. Wizytę zaczęliśmy od przedstawienia filmów o szkołach uczestniczących w spotkaniu oraz miastach, z których pochodzą uczniowie, a także od wywiadów przeprowadzanych z uczniami na temat bezpieczeństwa w Internecie. Po raz pierwszy mogliśmy spróbować szwedzkiej „fiki” (przerwy od pracy na kawę i przekąski). Zostaliśmy oprowadzeni po szkole i mieliśmy czas na integrację z resztą Erasmusowej grupy. Po południu mogliśmy wykonać „skok do przerębla”, oczywiście po odpowiednik szkoleniu i pod fachową opieką. Dwie z nas zdecydowały się na ten krok, i uważamy, że było to naprawdę ciekawe doświadczenie i jeśli byłaby taka szansa zrobiłybyśmy to ponownie.

W wyznaczonych grupach przygotowaliśmy scenariusze do tzw. „talk shows”, dotyczących tematów wizyt w poszczególnych krajach biorących udział w projekcie, m.in. uzależnienia od telefonów komórkowych, mowy nienawiści, śladu cyfrowego, praw autorskich i wykluczenia społecznego. Następnie nagraliśmy te programy w profesjonalnym studiu telewizyjnym znajdującym się w budynku szkoły. Podczas wizyty wysłuchaliśmy wykładu pedagoga szkolnego związanego z problemami ze zdrowiem psychicznym wśród młodych ludzi, a następnie wzięliśmy udział w warsztatach na ten temat. Mieliśmy również okazję wysłuchać innych wykładów i uczestniczyć w warsztatach, np. na temat roli i wpływu mediów społecznościowych oraz zastosowania norm społecznych (m.in. tych dotyczących równouprawnienia) w mediach.  Odwiedziliśmy uniwersytet w Pitea, gdzie odbyły się warsztaty dotyczące aplikacji mającej na celu ulepszenie komunikacji i ułatwienie wyrażania opinii w mediach społecznościowych. Mieliśmy zorganizowane zajęcia z obróbki zdjęć oraz sesję zdjęciową, której efekty mogliśmy zobaczyć ostatniego dnia podczas prezentacji produktów.

Wieczorami wszyscy spotkaliśmy się przy cieple ogniska, rozmawiając z poznanymi osobami i jedząc pyszne pianki. Była to najlepsza możliwa forma spędzenia chwil w Szwecji. (…) Pożegnania z rodzinami goszczącymi były ciężkie, pełne smutku. Jednak nie jest to koniec naszej znajomości, wszyscy mamy nadzieję, że przyjaźnie nawiązane ze szwedzkimi przyjaciółmi przetrwają lata.” GABRYSIA

„Wizyta w Szwecji była dla mnie świetnym przeżyciem. Zobaczyłam zorzę polarną, jeździłam na nartach, morsowałam w jeziorze, jeździłam skuterami śnieżnymi i próbowałam lokalnego jedzenia. Brałam udział w warsztatach na temat zdrowia psychicznego i norm społecznych.

(…) Przez cały tydzień posługiwałam się językiem angielskim, przez co czuję ogromną poprawę w moich wypowiedziach. Wyjazd do Szwecji był najlepszą podróżą w moim życiu i polecam go każdemu kto lubi poznawać nowych ludzi, kultury i zwiedzać świat.” OLIWIA

„Wizyta w Szwecji zrobiła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Poznałam wiele cudownych osób. Nawiązałam nowe znajomości, które przetrwają wiele lat. (…) Dzięki możliwości bezpośredniego uczestnictwa w życiu tamtejszych mieszkańców, miałam okazję lepiej poznać ich kulturę oraz spróbować różnorodne potrawy. Tematem projektu było bezpieczeństwo w Internecie. W związku z tym braliśmy udział w warsztatach z tym powiązanych. (…) Wymiana pomogła mi przełamać barierę językową oraz poprawiła płynność moich wypowiedzi. Atmosfera panująca tam zostanie w mojej pamięci na bardzo długo. Osobiście, bardzo polecam każdemu wzięcie udziału w takim projekcie. Nie tylko daje możliwość podróżowania, poznania kultury innych państw, ale także zawarcia wieloletnich przyjaźni. Erasmus+ to niezapomniane chwile, wspomnienia, które zostaną z nami na zawsze.” MARTA

„Wizyta w Szwecji była dla mnie niezapomnianym doświadczeniem. Poznałam niesamowitych ludzi i spędziłam z nimi czas w przyjaznej atmosferze. Rodzina goszcząca była otwarta i uprzejma. Nagrywaliśmy talk show i robiliśmy sesje zdjęciowe. Mieliśmy okazję wysłuchać wykładów dotyczących zdrowia psychicznego, norm płci oraz mowy nienawiści. Udało nam się zobaczyć zorzę polarną podczas jazdy na skuterach śnieżnych na zamarzniętym jeziorze. Spędzaliśmy czas poznając siebie nawzajem, rozmawiając przy ogniskach. Jestem niezmiernie wdzięczna za możliwość wzięcia udziału w tym projekcie. Uważam, że była to niezwykła przygoda, która mnie wiele nauczyła.” OLIWIA

Więcej na https://dces-erasmus.eu/,  gdzie można znaleźć linki do nagrań i wywiadów na temat bezpieczeństwa w Internecie. Zapraszamy.

 

logrojec.com.pl

[[galeria;167]