Formularz wyszukiwania

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Migranci tego świata - grójeckie liceum w Neapolu

Data: 11.04.2018 r., godz. 05.29    972
„We are all migrants of this world” (Wszyscy jesteśmy migrantami tego świata) to tytuł koordynowanego przez L.O. im. P.Skargi w Grójcu projektu Erasmus+ 2016-2018. Wizyta w Neapolu była czwartą z kolei, po wizytach w Polsce, Portugalii i Grecji.
„We are all migrants of this world” (Wszyscy jesteśmy migrantami tego świata) to tytuł koordynowanego przez L.O. im. P.Skargi w Grójcu projektu Erasmus+ 2016-2018. Wizyta w Neapolu była czwartą z kolei, po wizytach w Polsce, Portugalii i Grecji. 

Głównym tematem wizyty był wpływ migracji na państwo i społeczeństwo. Uczniowie z każdego kraju biorącego udział w projekcie mieli możliwość podzielenia się swymi spostrzeżeniami i wnioskami podczas prezentacji na temat zmian kulturowych zainspirowanych zjawiskiem migracji. Przedstawili oni również analizę dzieł artystycznych nawiązujących do tego tematu, biorąc pod uwagę przyczyny i skutki migracji oraz stopień asymilacji ze społeczeństwem. Młodzież prezentowała również sytuację obecną w kraju, biorąc pod uwagę politykę rządu w sprawach dotyczących imigrantów i uchodźców. 

Podczas spotkania odbyły się również spotkania z pracownikami Centrum do Spraw Uchodźców ASGI oraz SPRAR. Młodzież przeprowadziła również wywiad z jednym z migrantów przebywających w ośrodku dla uchodźców w Neapolu, co było dla nich bardzo cennym doświadczeniem.

Mieszkańcy Neapolu gorąco ugościli swych rówieśników z Polski, Portugalii, Hiszpanii i Grecji. Dzięki wizytom w Narodowym Muzeum Archeologii (MANN), Pompejach, Pietrarsa oraz zamkach Cartidello i San Leucio, młodzież mogła poszerzyć swą wiedzę na temat historii Włoch. 

Wizyta we Włoszech przyczyniła się do umocnienia partnerskich więzi, co potwierdzają opinie uczniów:
„Ten wyjazd był dla mnie możliwością na poznanie nowej kultury i stylu życia Włochów na własnej skórze. Zyskałam również dużo nowych znajomych i pogłębiłam już istniejące przyjaźnie. W dodatku dzięki gościnności rodziny goszczącej czułam się prawie tak jak w domu.” Magdalena Duch

„Wyjazd do Włoch bardzo mi się podobał. Mieszkałam u bardzo przyjaznej rodziny, która robiła wszystko, żebym czuła się jak we własnym domu, mimo nieznajomości języka angielskiego cały czas chcieli rozmawiać i dowiadywać się o mnie jak najwięcej. Poznałam wiele nowych osób, z którymi mam nadzieję, że będę utrzymywała kontakt. Nauczyłam się wielu nowych rzeczy, dzięki prezentacjom, które były przedstawiane, poznałam kulturę i sposób bycia Włochów.” Weronika Łomża.

L.O. Grójec

Polecamy