Formularz wyszukiwania

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Dożynki Powiatu Grójeckiego - Lewiczyn 2019

Data: 21.08.2019 r., godz. 08.00    6421
Już 8. września Dożynki Powiatu Grójeckiego. Startujemy o godzinie 13.00. Do zobaczenia w Lewiczynie
Dożynki to największe Święto Rolników. Są zwieńczeniem ich całorocznego trudu. Tradycją Ziemi Grójeckiej stało się organizowanie na początku września Dożynek Powiatowych. Już 8 września ponownie spotkamy się w Sanktuarium Matki Bożej przy Parafii św. Wojciecha Biskupa Męczennika w Lewiczynie, gdzie o godzinie 14.00 rozpoczniemy tegoroczne Święto Plonów. Uroczystą Mszę Świętą w intencji wszystkich rolników z naszego Powiatu celebrować będzie Jego Eminencja Kardynał Kazimierz Nycz Arcybiskup Metropolita Warszawski.
W tym roku pragniemy skoncentrować się na zapewnieniu atrakcji dla rodzin i dzieci. Animacje i dmuchane place zabaw będą dostępne dla dzieci nieopodal strażnicy OSP Lewiczyn. Jak co roku Klub Motocyklowy COBRA FG przygotuje wystawę pojazdów 
i motocykli. Chcemy również umożliwić zaprezentowanie się na scenie naszym lokalnym ludowo-artystycznym zespołom. 
Tradycyjnie w czasie trwania imprezy będzie możliwość honorowego oddania krwi. Na zakończenie Dożynek wystąpią D-Bomb oraz wywodzący się z naszego regionu DZIKU. Chcemy, aby było to święto rodzinne dla wszystkich mieszkańców Powiatu Grójeckiego.
W ramach Dożynek zorganizujemy 4 konkursy. Pierwszym z nich jest konkurs na Najładniejszy Wieniec Dożynkowy. Wieniec jest symbolem plonów i urodzaju. Zgodnie z dawnym obyczajem niesiono go najpierw do kościoła, a następnie do gospodarza dożynek (najczęściej właściciela dworu), później cały orszak dożynkowy podążał śpiewając pieśni o trudzie pracy i udanych zbiorach. Wieniec otrzymywał dziedzic, który stawiał na stole w domu, gdzie odbywały się później zabawy i tańce. Wieniec dożynkowy był przechowywanyrzez cały rok w stodole, a przed nowym zasiewem dodawano zboże wykruszone z wieńca do worków ze zbożem.
Ponadto zostaną zorganizowane konkursy na Najładniejsze Stoisko – na których wystawcy zaprezentują swoją markę, wyroby oraz przyjmą zwiedzających smakowitymi przekąskami.
Nie lada wyzwaniem dla komisji konkursowej będzie wyłonienie Najlepszych Potraw Regionalnych – które z pewnością po Dożynkach na stałe wpiszą się w jadłospis grójeckich domostw, a może i zostaną powtórzone w lokalnych restauracjach .
Po raz pierwszy nasi wystawcy zmierzą się w konkursie na Najładniejszy Kosz Dożynkowy. Kosz taki jest symbolem podziękowania, obfituje w różnorodność owoców i specjałów, którymi gospodarze dziękują przybyłym za udział w najważniejszym w roku święcie dla wszystkich rolników. 
             
                                                                            Karty zgłoszeń konkursowych 

 
             Poniżej link do Ogólnego Regulaminu Wystawcy (dla stoisk niebiorących udziału w konkursie na Najładniejsze Stoisko)                                                                                                                                                         Zachęcamy do licznego udziału w naszych konkursach