• 1
  • 2
  • 3

Dzień Matki Ziemi w „Ogrodzie – ostoi zwierząt”

Fundacja Nasza Ziemia wraz z ambasadorką (Eweliną F.) oraz uczniami Szkoły Podstawowej nr 81 w Warszawie zrobiła wspaniały prezent dla naszej Matki Ziemi.  23 maja na Ursynowie odbyło się wspólne wysianie łąki kwietnej przyjaznej dzikim zwierzętom, szczególnie owadom. Poza walorami edukacyjnymi akcja ma na celu ochronę lokalnej bioróżnorodności.

 

 

Wysianie łąki kwietnej z okazji Dnia Matki zorganizowane zostało z w ramach Kampanii na rzecz Rozwoju Zrównoważonego 2011-2014. oraz  Programu Edukacji na rzecz Rozwoju Zrównoważonego „Ogród – ostoja zwierząt”. Fundacja Nasza Ziemia wraz z ambasadorką Eweliną Flintą oraz uczniami Szkoły Podstawowej nr 81 w Warszawie wysiała łąkę kwietną korzystając z nasion pochodzących z pakietu edukacyjnego, w skład którego wchodzi: książka ze scenariuszami zajęć na temat ochrony środowiska i przyrody, karty pracy dla uczniów, teczki programowe oraz saszetka z nasionami. Zawiera ona mieszankę nasion polskich kwiatów łąkowych takich jak chaber łąkowy, kąkol polny, mak polny, krwawnik pospolity, dziewanna pospolita…… Łąki kwietne które powstają przy placówkach oświatowych, takie jak ta którą my wspólnie stworzyliśmy dzisiaj, zwiększają i wzbogacają bazę pokarmową dla lokalnie występujących owadów (m. in. motyli i trzmieli).
 
Podczas happeningu został zaprezentowany Poradnik „Ogród ostoja zwierząt”. Nowa publikacja powstała w ramach tegorocznej edycji Programu na rzecz Rozwoju Zrównoważonego „Ogród – ostoja zwierząt”. Książka dostarcza wielu kompleksowych informacji o tym, w jaki sposób stworzyć w ogrodzie obszary przyjazne dla dzikich gatunków zwierząt i tym samym przyczynić się do ich ochrony. Jest źródłem odpowiedzi na wiele pytań, np. Co zrobić, żeby nasz ogród odwiedziły motyle? Stwórzmy poidełka na upalne dni. Zasadźmy odpowiednie gatunki roślin w ogrodzie.
 
Obecnie zarówno w miastach jak i na terenach wiejskich coraz więcej osób sadzi egzotyczne rośliny ozdobne, które pięknie wyglądają, ale niestety najczęściej nie stanowią pożywienia dla dzikich ptaków czy owadów. Zapominamy o ogromnym znaczeniu rodzimych gatunkach roślin. Wolimy mieć równiutko przystrzyżony trawnik niż naturalną łąkę odwiedzaną przez wiele gatunków owadów.  Dla prawidłowego funkcjonowania ekosystemu ważne jest sadzenie oraz wysiewanie roślin rodzimych, występujących w naszej szerokości geograficznej. Jest to zarazem doskonały przykład działania na rzecz ochrony i zachowania różnorodności biologicznej.

Polecane