Formularz wyszukiwania

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Program Edukacyjny „Bezpieczna Woda”

Data: 11.06.2019 r., godz. 13.23    2175
Program Edukacyjny „Bezpieczna Woda”


Wielu tragedii, do których dochodzi nad akwenami wodnymi można byłoby prawdopodobnie uniknąć, gdyby ludzie pamiętali o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie wypoczynku nad wodą. W Polsce 2019 roku utonęło od początku czerwca łącznie 26 osób - podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Od kwietnia utopiło się już 80 osób. Zbliżają się wakacje i upalne dni dlatego warto zapoznać się zasadami bezpiecznego zachowywania się nad wodą.

Już po raz ósmy jest organizowana ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna „Bezpieczna Woda”, skierowana przede wszystkim do dzieci i młodzieży szkolnej. Jej celem jest popularyzacja i podniesienie świadomości społecznej z zakresu bezpiecznego letniego wypoczynku nad wodą i w jej pobliżu. Pamiętajmy więc o tym, że bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. "Dzikie kąpieliska" zawsze mają nieznane dno i głębokość. Nie należy wchodzić do wody po spożyciu alkoholu lub innych środkach odurzających ( najczęściej toną osoby pijane) Nie zapominajmy również o tym, aby:

• nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu – najczęściej toną osoby pijane;
• nie kąpać się zaraz po jedzeniu - powinno się odczekać przynajmniej godzinę;
• nie wchodzić do wody zaraz po opalaniu się na słońcu - może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności;
• po wejściu do wody wpierw schłodzić okolicę serca, karku oraz twarzy;
• nad bezpieczeństwem kąpiących się dzieci zawsze czuwał ktoś dorosły;
• nie próbować przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji;
• nie skakać do wody z dużej wysokości – takie skoki są niebezpieczne i mogą grozić urazem głowy oraz kręgosłupa;
• dzieci i osoby dorosłe, które korzystają ze sprzętów pływających miały na sobie założony kapok;
• podczas skurczu mięśni nie wpadać w panikę. Kiedy coś takiego nam się przydarzy starajmy się wezwać pomoc, jeśli jest ktoś w pobliżu. Jeśli
nie ma nikogo takiego, należy położyć się na plecach, spokojnie oddychać, zgiąć stopę w stawie skokowym i mocno przyciągając ją do siebie wyprostować nogę w kolanie i starać się dopłynąć powoli do brzegu.

Program realizowany jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki wspólnie z Ministerstwem Edukacji Narodowej, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, Ministerstwem Zdrowia, Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, Polską Organizacją Turystyczną, Centrum Turystyki Wodnej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz Komendą Główną Policji. Podczas upalnych dni naturalne kąpieliska mogą okazać się zdradliwe dla ludzi. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności kapiąc się w rzekach : Pilicy, Wiśle oraz żwirowniach i stawach. Nierównomierne dno i fakt, że w jednym miejscu mamy grunt pod stopami, a dosłownie kilkanaście centymetrów dalej już jest głęboko, wiry wodne i niebezpieczne przedmioty pod wodą – wszystko to stanowi duże zagrożenie dla osób chłodzących się nad wodą. Skoki do płytkiej nieznanej wody kończą się często trwałymi urazami głowy i kręgosłupa. Pływając łódką , rowerem wodnym biorąc udział w spływie kajakowym obowiązkowo zakładamy kamizelkę ratunkową. WOPR ostrzega przed wypływaniem daleko od brzegu na dmuchanym materacu i innych zabawkach tego typu. W ubiegłym roku właśnie sunięcie się dorosłych i dzieci do wody z takich pływających zabawek było przyczyną tragedii. Dzieci w wieku do lat 7 zgodnie z obowiązującymi przepisami mogą korzystać z kąpieliska lub pływalni wyłącznie pod opieką i nadzorem osób pełnoletnich. Osobie tonącej można podąć z brzegu wiosło , długi kij, ręcznik. Należy pamiętać, że nieodpowiednie udzielenie pomocy osobie tonącej skutkuje tym, że sami stajemy się jej ofiarą. Widząc taką sytuację należy wzywać pomocy, zadzwonić na numery alarmowe 112, 997,999 lub 601100100. Ratownicy na bieżąco informują o temperaturze wody, powietrza i sile wiatru. Na terenach kąpielisk ratownicy WOPR przekazują informacje o dopuszczalności lub zakazie kąpieli przez wywieszanie flag w odpowiednim kolorze. Flaga biała oznacza, że kąpiel jest dozwolona, a flaga czerwona to zakaz pływania lub kąpielisko nieczynne. Wchodzenie do wody pomimo sygnalizowania flagą zakazu kąpieli w czasie dużych fal, silnych prądów wstecznych oraz w miejscach niebezpiecznych doprowadziło do tragicznych wydarzeń o których informowały wszystkie media w Polsce. Na terenie powiatu grójeckiego można korzystać z kąpielisk strzeżonych – kryta pływalnia Wodnik Grójec i Olimpic Warka, basen odkryty w Mogielnicy. Na terenie powiatu grójeckiego nie ma żadnego kąpieliska otwartego strzeżonego. Ryzyko utonięcia w Polsce jest dwukrotnie wyższe niż średnio we wszystkich krajach UE - wynika z analizy Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. Statystyki policji mówią o wzroście liczby utonięć często z udziałem dzieci i młodzieży. Liczba śmiertelnych wypadków nad wodą wzrasta szczególnie w okresie wakacyjnym. Tylko przestrzegając tych podstawowych zasada możemy sprawić aby nasz wypoczynek i naszych najbliższych nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwie.

Sebastian Dulemba WOPR Grójec